Hidden from small
Hidden from medium


Hidden from small
Hidden from desktop


Hidden from medium
Hidden from desktop

Albert M. Greenfield Student Competition

The Philadelphia Orchestra Albert M. Greenfield Student Competition is dedicated to fostering and recognizing extraordinary young talent in the Greater Philadelphia region.

 

Greenfield

The Philadelphia Orchestra’s annual Albert M. Greenfield Student Competition is open to all accomplished young instrumentalists, pianists, and vocalists who reside in—or study regularly with a teacher who resides in—the Greater Philadelphia area. Entrants are divided into categories by age: Children’s Division, ages 12 and under; Junior Division, ages 13 to 16; and Senior Division, ages 17 to 21 for instrumentalists and ages 17 to 29 for vocalists. The young musicians compete against a standard of excellence and are evaluated on the following merits: exceptional talent, virtuosity, artistic individuality, and comportment as a performer.

Since the Orchestra’s first student concerto competition, initiated by Leopold Stokowski in 1933, more than 550 young artists have been named as competition winners. Previous winners of the Competition who have gone on to international solo careers include sopranos Judith Blegen and Benita Valente and mezzo-soprano Florence Quivar; pianists André Watts, Richard Goode, and Eugene Istomin; and violinists Hilary Hahn, Nadja Salerno-Sonnenberg, and Arnold Steinhardt. Current Philadelphia Orchestra musicians who are former winners of the Competition include violinists Juliette Kang (first associate concertmaster), Richard Amoroso, Yayoi Numazawa, and Yumi Ninomiya Scott; violist Burchard Tang; bassoonist Mark Gigliotti (co-principal); bass trombone Blair Bollinger; and pianist Kiyoko Takeuti.

New for 2015: Submit all application materials by Monday, November 17, 2014 to take advantage of the early registration fee.

Application Fees
           EARLY REGISTRATION: $55 – postmarked by Monday, November 17, 2014
           STANDARD REGISTRATION: $65 – postmarked by Monday, December 8, 2014 

2015 Audition Dates:

Monday, January 5, 2015 Children’s Division Preliminary Audition
Monday, February 9, 2015 Junior Division Preliminary Audition
Monday, March 9, 2015 Senior Division Preliminary Audition (instrumental applicants)
Monday, March 16, 2015 Senior Division Preliminary Audition (piano and vocal applicants)

Preliminary auditions generally begin at 11:00 AM and are held at The Kimmel Center for the Performing Arts. Audition ending times depend upon the number of applicants in each category. 

Final Auditions

Tuesday, March 24, 2015, beginning at 2:00 PM
Verizon Hall at The Kimmel Center for the Performing Arts

Please note: Final auditions for the Greenfield Student Competition are open to the public. Children eight years and older are welcome to attend the event; however the final auditions are not appropriate for those younger than this age. Patrons with children younger than eight years old may not be admitted to the venue.

Registration for the 2015 Albert M. Greenfield Competition is now closed.

The Student Competition was named in 1992 in recognition of a generous endowment gift from the Albert M. Greenfield Foundation.
 

Guidelines

2015 Greenfield Competition Guidelines
2015 Greenfield Competition Preliminary Audition Procedures
Greenfield Competition Approved Repertoire List
Teacher Recommendation Form

Questions regarding the Philadelphia Orchestra Albert M. Greenfield Student Competition can be directed to greenfield@philorch.org.

 

Winners and Finalists

Children's Division

Winner: Kasey Shao, piano

Honorable Mention: Yeyeong Jin, violin

Finalist
Hans-Derek Yu, piano

 

Junior Division

No winner named

Finalists
Hyerin Oh, cello
Ashwini Shende, piano
Jason Vassiliou, violin
 

Senior Division

Winner: Anne Marie Stanley, mezzo-soprano

Honorable Mention: Marié Rossano, violin
Honorable Mention: Paul von Autenried, piano

Finalists
Nicole Ozdowski, flute
Timotheos Petrin, cello
Sean Michael Plumb, baritone

Children's Division

Winner: Melody Yu, piano

Honorable Mention: Carson Atlas, piano

Finalists
April Lee, cello
Hans-Derek Yu, piano

 

Junior Division

Winner: Hae Sue Lee, viola

Honorable Mention: Sein An, violin
Honorable Mention: Matthew Eng, piano

 

Senior Division

Winner:
Sarah Shafer,
soprano

Honorable Mention: Aaron Timothy Chooi, violin
Honorable Mention: Shannon Lee, violin

Finalists
Michael Maliakel, baritone
Jarrett Ott, baritone

 

Children's Division

Winner: Audrey Emata, flute

Honorable Mention: April Lee, cello

Finalist
Jessica Shen, piano

 

Junior Division

Winner: Zeyu Victor Li, violin

Honorable Mention: Sein An, violin
Honorable Mention: Hyun Jae Lim, violin

Finalist
Adria Ye, piano

 

Senior Division

Winner:
Won Suk Lee, marimba

Honorable Mention: Lauren Frey, soprano
Honorable Mention: Jeonghyoun Lee, cello

Finalist
Sarai Johnson, soprano
Christine Lim, violin
Julia Mintzer, mezzo-soprano

Back row, pictured from left: Bihn Park, Catherine Chen, Vivian Cheng
Front row, from left: Alexander Liu, Isaiah Kim

2012 Greenfield Winners

Children’s Division
Isaiah Kim, cello
Alexander Liu, piano

Junior Division

Bihn Park, cello

Senior Division
Catherine Chen, bassoon
Vivian Cheng, piano

Vocal Division
No winner named

 

2012 Finalists

Children's Division
No additional finalists named

Junior Division 
Bolai Cao, piano
Ji Woong (Brian) Kim,
alto saxophone
Soyeong Park, violin
Janet Wu, piano

Senior Division
Nigel Armstrong, violin

Vocal Division
Justin Gonzalez, tenor
Sarai Johnson, soprano
Jarrett Ott, baritone

Greenfield Winners 2009

Back row, pictured from left: Alexander Vvedenskiy, J'nai Bridges, Niles Watson. Front row, from left: Ethan Lee, John-Henry Crawford. 

2011 Greenfield Winners

Children's Division
Ethan Lee, piano

Junior Division
Niles Watson, flute

Senior Division
Alexander Vvedenskiy, oboe
John-Henry Crawford, cello

Vocal Division
J’nai Bridges, mezzo-soprano

2011 Finalists

Children's Division
Alexander Liu, piano 

Junior Division 
No additonal Finalists named

Senior Division
Ruoyu Huang, piano 

Vocal Division
Toni Marie, soprano

Greenfield Winners 2009

Pictured from left: Jonathan Beyer; Priscilla M. Luce, Albert M. Greenfield Foundation President; Hannah Lam; and Sang Hyun Yong

2010 Greenfield Winners

Children’s Division
Hannah Lam, violin

Senior Division
Sang Hyun Yong, viola

Vocal Division
Jonathan Beyer, baritone

 

2010 Finalists

Children's Division
Janet Wu, piano
Ruth Boyajian, harp 

Junior Division 
Jung Min Choi, violin
Yu-Ting Chen, violin
Joyce Xi, piano

Senior Division
Ben Odhner, violin
Jiuming Shen, piano

Vocal Division
Sarah Davis, soprano

Greenfield Winners 2009

Pictured from left: John-Andrew Fernandez; Bridgette Gan; Priscilla M. Luce, Albert M. Greenfield Foundation President; Yu-Chien Tseng, David Kim; and Soyeong Park.
Not pictured: Masha Popova

2009 Greenfield Winners

Children’s Division
David Kim, clarinet
Soyeong Park, violin

Junior Division
Yu-Chien Tseng, violin

Senior Division
Masha Popova, flute

Vocal Division
John-Andrew Fernandez, baritone
Bridgette Gan, soprano

 

2009 Finalists

Children's Division
Dakyung Song, piano
Cary Zhang, piano
Janet Wu, piano 

Junior Division 
Maia Cabeza, violin

Senior Division
Jiyoung Lee, cello
Ran Jia, piano
Petr Matejak, violin

Vocal Division
Colleen Daly, soprano
Zulimar Lopez-Hernandez, soprano

Pictured from left: Vicki Powell, Ji-Won Song, Bihn Park and Bryan Lee

2008 Greenfield Winners

Children’s Division
Bihn Park, cello

Junior Division
Ji-Won Song, violin

Senior Division
Bryan Lee, violin 
Vicki Powell, viola 

 

2008 Finalists

Children's Division
Ashley Zhou, piano
Beatrice Hsieh, violin
Miranda Liu, violin

Junior Division
Clare Semes, violin
Justine Lamb-Budge, violin

Senior Division
William Frampton, viola
Jiyoung Lee, cello
Coline-Marie Orliac, harp

Vocal Division
Octavio Moreno, baritone
DeAndre Simmons, bass-baritone
Erica Miller, soprano